Laptop Soğutucu & Standı

Soğutucu Fan Nedir?

En basit anlatımı ile soğutucu fan, bilgisayarınızın içerisinde bulunan soğuk havanın tüm alana yayılmasını sağlayan cihazlara verilen isim olarak tanımlanabiliyor. Bu fan sayesinde bilgisayarınızın havalandırma ızgaralarından giren hava, tüm bilgisayarın içerisine yayılıyor ve en ücra köşede bile olan parçaların soğumasına yardımcı oluyor.

Bilgisayar Soğutucu Fan Ne İşe Yarar?

Neredeyse tüm elektronik donanım parçaları ısıya karşı duyarlı malzemelerden üretiliyor. Belli bir sıcaklık seviyesinin üzerine çıkıldığında performansında düşmeler yaşanıyor. Bu sıcaklık daha da artarsa sonrasında kullanılamaz hale gelebiliyor.

Bu nedenle bilgisayarınızın düzgün ve yüksek performansta çalışması içerisindeki sıcaklığa doğrudan bağlı olarak değişiyor. Bu noktada kafamızda oluşan soğutucu fan ne işe yarar, sorunun cevabını rahatlıkla verebiliyoruz. Çünkü soğutucu fan çalışmaya başladığında bilgisayarın içerisindeki sıcaklık seviyesi hızla düşmeye başlıyor. Sıcaklık düşmeye başlayınca donanım parçaları eski performansına tekrar çıkmaya başlıyor ve böylece bilgisayarın tüm sistemsel özelliklerinden en iyi şekilde faydalanabiliyoruz.

Dizüstü Bilgisayar Soğutucu İşe Yarar mı?

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle artık masaüstü bilgisayarlara bağımlı kalmıyoruz. Geliştirilen özellikleriyle dizüstü bilgisayarlarımızda normal bilgisayarda yapabildiğimiz her şeyi yapabiliyoruz. Bu gelişme sayesinde hareket özgürlüğümüz kısıtlanmadan işimizi ve eğlencemizi her yere götürebiliyoruz.

Laptopların içerisinde bulunan donanım parçalarının en üst seviyeye çıkarılması beraberinde bazı performans sorunlarını da getirebiliyor. Çünkü laptop bilgisayarların hem kendi hem de içerisindeki parçaların boyutları normalden daha küçük üretiliyor. Bu küçük ve gelişmiş parçalar en üst düzeyde performans üretiyor. Sağladığı bu yüksek performans normal bir bilgisayardan daha fazla ısınmasına neden oluyor. Bu ısıdan kaynaklı oluşan sıcaklık, bir süre sonra performansı düşürüyor.

Ayrıca dizüstü bilgisayarlarda fan, alt kısımda bulunuyor. Bilgisayarı dizimizin üzerinde ya da masaya koyarak kullandığımız için fan sıcak havayı dışarı atıp soğuk havayı içeri kolay alamıyor.

Laptop bilgisayarlarda bunlardan kaynaklı daha güçlü bir soğutucu fan sistemi bulunması gerekiyor. Eğer laptop ile yoğun bir şekilde çalışıyorsanız çoğu zaman içerisindeki dahili fanın yeterli gelmediğini anlıyorsunuz. Fan tüm gücüyle çalıştığı halde bilgisayarınızın altının ısındığını ve yaptığınız işlemlerin yavaşladığını görüyorsunuz.

Burada laptop soğutucu işe yarar mı, sorusu genellikle aklımıza geliyor. Laptop soğutucular dizüstü bilgisayarınızın altına yerleştirdiğiniz bir fan sistemi olarak yer alıyor. Bu sistemin sağladığı en büyük fayda dizüstü bilgisayarınızın yerden daha yüksekte durmasını sağlıyor. Böylece laptopın altında bir hava sirkülasyonu sağlanıyor. Havalandırma ızgaraları ve fan da burada olduğu için dizüstü bilgisayarınız daha az ısınıyor. Ayrıca soğutucu tabakanın üzerinde harici bir fan sistemi daha bulunuyor. Bu fanlar da çalıştığı için dizüstü bilgisayarınızı ekstra soğutmaya başlıyor.

Sonuç olarak laptop bilgisayarınızdaki ısınma sorununu laptop altına fan yerleştirdiğinizde kolayca çözebiliyorsunuz.

Notebook Standları

Notebook standları, internette gezinirken veya çalışırken laptopunuzu kucağınızda taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Notebook standları sayesinde bilgisayarınızı oturuşunuza göre; ekranı ise göz hizanıza gelecek şekilde konumlandırabilirsiniz.

Notebook Standı Gerekli mi?

Bilgisayarınız başında uzun saatler vakit geçirdiğinizde ısınır. Bu ısı, dizlerinize zarar verebilir ve istenmeyen başka durumların ortaya çıkmasını da sağlayabilir. Dizüstü bilgisayarlarınızı koymanız için üretilmiş standlar, hem sizin sağlığınız hem de bilgisayarınızın sağlığı için oldukça gerekli ürünlerdir.

Bilgisayarınızı vücudunuzun en sağlıklı biçimi alabilmesini sağlayacak yükseklikte tutmanız gerekir. Notebook standları, gövde uzunluğunuz hesaba katılarak üretildiği için vücut estetiğinizi bozacak ve sırt ağrıları çekmenize neden olacak biçimde oturmak zorunda kalmazsınız. Bilgisayarınızı koltuk, kırlent, yastık gibi yumuşak yüzeylere koyduğunuzda ise bilgisayarınızın daha fazla ısınmasına neden olabilirsiniz. Bu ısınmanın sonucunda bilgisayarınız hasar görebilir.

Notebook standları yalnızca sağlığınız için değil, konforunuz için de gereklidir. Bu standlar sayesinde uzandığınız yerden işlerinizi yapabilir veya internette gezinebilirsiniz. Çoğu stand modeli katlanabilir olduğu için seyahatlerinizde yanınızda taşımanız oldukça kolaydır. Bilgisayarınızda vakit geçirmek istediğinizde, yanınızda her an kullanabileceğiniz bir standın var olması hayatınızı kolaylaştırır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı