Bilgisayar Aksesuarları

Aksesuarlar, bir bütünün tamamlayıcısıdır. Bilgisayar aksesuarları nelerdir denince, aklımıza hemen klavye ve mouse gibi bileşenler gelir. Kullandığımız cihazın türüne ve modeline göre özel olarak üretilen aksesuarlar vardır. Masaüstü bilgisayar aksesuarları ile dizüstü bilgisayar aksesuarları birbirinden farklıdır.

Örneğin taşıma çantası ve kılıf, notebook ve tabletler için üretilir. Klavye ve mouse gibi olmazsa olmaz bileşenler tüm cihazlar için ortaktır. 

Çeviriciler / Konnektörler

Veri depolamada kullandığımız USB bellekler dahil, çeşitli çevre aygıtlarını bilgisayara bağlayan kablolu aksesuarların genel adıdır. USB çoklayıcılar, çeviriciler ve konnektörler genellikle tak kullan özelliğine sahiptir. 

Klavyeler

En popüler bilgisayar aksesuarları klavyelerdir diyebiliriz. Bir bilgisayarın en önemli özelliği yazı yazmayı kolaylaştırmaktır. Bunu da klavye aracılığıyla yapabiliriz.

Mikrofonlu Kulaklık

Karşımızdaki kişi/kişilerle hem sesli hem de görüntülü görüşme yaparken, mikrofonlu kulaklık kullanmamız gerekir. Bilgisayara dış ortamdan ses aktarmak için bilgisayar mikrofonu, sesli iletişim kurmak için bilgisayar kulaklığı kullanmamız gerekir. Görüşmeler dışında müzik dinlerken, film izlerken ve oyun oynarken bu aksesuarlara ihtiyacımız olacaktır. Bu ürün kategorisinde bulunan HP, Apple, Philips ve Samsung gibi popüler markalı ürünler avansas.com'da satılmaktadır.

Ağ ve Güvenlik Ürünleri

Bilgisayarınızı siber tehditlere ve saldırılara karşı koruyan ağ ve güvenlik ürünleri  firewall, access point, router, switch port ve modem gibi çeşitli ürün modelleri bu kategoride mevcuttur.

Mouse Pad

Farenin altına konulan ve fare kullanımını kolaylaştıran plastik ürünler mouse pad olarak adlandırılır. 

Notebook Soğutucular

Bilgisayar aksesuarları arasında önemli bir yeri olan notebook soğutucular, gelişmiş güçlü fana sahip ürünler notebook inç boyutlarına göre üretilmiştir.

Notebook ve Sırt Çantaları

Bilgisayar çantası cihazı bir yerden başka bir yere taşıma sırasında ihtiyaç duyulan bir aksesuardır. 

Hoparlör

Bİlgisyar ve diğer ürünleriniz için çeşitbi boyut ve ölçülerde, adetlerde üretilen ses birimidir. Tercihlere göre değişen özellikler gösteren hoparlörler, ihtiayca göre seçilerek kullanılabilmektedir. Genelde sterio olarak kullanımı tercih edilmektedir.

Kulaklıklar

Bilgisayar aksesuarları içinde daha çok eğlenceyi temsil eden bileşenler arasında mikrofon, hoparlör ve kulaklıklar yer alır. 

Kablolu Kulaklık

Kablolu kulaklık, adından da anlaşıldığı gibi üzerine monteli kablosu ile bilgisayara takılarak kullanılır. Mikrofonlu ve mikrofonsuz türleri vardır.

Bluetooth Kulaklık - Kablosuz Kulaklık

Bluetooth kulaklık bir başka adıyla kablosuz kulaklık daha çok mobil durumlarda tercih edilir. Araba kullanırken sıkça kullanılır. Kabloya ihtiyaç duyulmaz. 

Kulak Üstü Kulaklık

Kulak üstü kulaklık modelleri mikrofonlu, mikrofonsuz, kablolu ve kablosuz çeşitleri ile Kulaklık kısmı klasik bir şekilde kulağı kapatacak tarzda tasarlanmıştır.

Kulak İçi Kulaklık

Kulağın içine yerleştirilerek kullanılan bu ürünler de oldukça talep görüyor.

Bilgisayar Aksesuarı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bilgisayar aksesuarları ile bilgisayarlarımızdan daha fazla performans alırız. Farklı amaçlar için üretilen bu aksesuarlarda aranan özelliklerden biri de uygun fiyattır. Peki, aksesuar alırken fiyattan başka nelere dikkat etmeliyiz?

    Dayanıklı ve kaliteli olması,
    Garantili olması,
    Cihazla uyumlu olması,
    Yüksek performans göstermesi,
    Özelliklerinin iyi olması,
    Kullanıcıyı rahatsız etmemesi,
    Bilinen marka ve modelde olması gibi kriterlere öncelik verilmelidir.

Bilgisayar Aksesuarları Bilgisayar Performansını Nasıl Etkiler?

Bilgisayarın performansını artıran bilgisayar aksesuarları arasında soğutucuları, ekran temizlik ürünlerini, ağ ve güvenlik ürünlerini en başta sayabiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz diğer aksesuarlarda ise durum değişkendir. Kaliteli aksesuarlar bilgisayarın performansını olumsuz etkilemez. Ayrıca, aksesuar seçerken ürünün kendi bilgisayarımıza uygun olmasına dikkat etmemiz gerekir ki performans düşüklüğü yaşamayalım.

En İyi Bilgisayar Aksesuarı Ürünleri Nelerdir?

Günlük yaşamda ve ofiste, bilgisayar aksesuarlarının kullanım oranı gitgide artıyor. En çok kullandığımız ve en popüler aksesuar ürünlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

    USB Bellekler
    Laptop Çantaları
    Hoparlörler
    Web Kameraları
    Monitörler ve Mouse
    Kablosuz Donanımlar ve Harici Sürücüler
    Oyun Donanımı

Ofis İçin En Uygun Bilgisayar Aksesuarları Nelerdir?

Ofiste kullanılan bilgisayarlarda yapılan işlemler, özen gerektirir. İş yerinde daha kapsamlı cihazlar ve güçlü donanımlar tercih edilir. Buna göre ofis için en uygun bilgisayar aksesuarları şunlardır:

    Bilgisayar Programları
    Ağ ve Güvenlik Ürünleri
    Ekran Temizlik Ürünleri
    Çeviriciler ve Konnektörler
    Klavyeler
    Monitörler
    Mouse ve Mouse Pad
    Notebook Soğutucular
 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı