1 2 >

Akıllı Cep Telefonu

Cep telefonu fiyatı ve modeli, genellikle kişilerin ödediği paranın karşılığı açısından karşılaştırılan iki farklı faktörü temsil eder. Akıllı cep telefonu pazarında artan rekabet her bütçeye hitap eden yeni telefon markalarını, yeni özellikleri ve değişen fiyatları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle rekabet gücü yüksek ürün gamında, farklı beklentileri karşılayan birçok ürün bulunmaktadır. Gelişmiş özelliklere sahip uygun fiyatlı telefonlar, üst segmentteki amiral gemisi akıllı telefon modelleri veya orta fiyat ve performans segmentindeki cihaz seçenekleri, cep telefonu alırken karşılaşacağınız ürün gruplarından sadece birkaçı. Çok çeşitli ürün ve markaların yanı sıra çok fazla fiyat ve promosyon seçeneği, cep telefonu satın alırken kafa karışıklığına ve kararsızlığa neden olabilir.
Telefon fiyatları ve modelleri, karar vermenizi kolaylaştırmak için Telefon Dükkanı’nda temel kategoriler halinde gruplandırılmıştır, bu da aradığınız cep telefonlarına daha hızlı erişmenizi sağlar, böylece fazladan zaman kaybetmezsiniz.
En çok kullanılan iletişim ürünü olan cep telefonu, geniş kapsama alanı, kablosuz sistemi ve taşınabilirliği ile öne çıkmaktadır. Cihazlar tarafından sağlanan hizmetler marka ve modele göre değişir. En sık kullanılan servisler arasında metin mesajı ve sesli arama bulunur. Ayrıca kişilere video oyunları, görüntülü aramalar, veri aktarımı, müzik ve video çalar, internet ve diğer tüm bilgisayar işlemlerini sağlar. Bankacılık, satın alınan mal ve hizmetler için ödeme gibi faydalar da sunan akıllı cep telefonları, tüm dünyayı etkisi altına alan teknolojik gelişmelerle birlikte büyük adımlar atarak yeni teknik nitelikler kazanmaktadır.
Akıllı cep telefonları, onları her açıdan daha kullanışlı hale getiren ve zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayan yeni işlevlerle donatılmıştır. Anları ölümsüzleştirme ve koruma konusunda harika bir iş çıkaran cep telefonları, fotoğrafçılığı bir sanat eseri haline getiriyor. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ile yıllar boyunca en değerli anlarınızı yakalayabilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Büyük, dokunmaya duyarlı ekran, herhangi bir ortamda işleri halletmeyi, e-posta göndermeyi ve sosyal ağlara bağlanmayı kolaylaştırır. Yeni tasarım, gelişmiş işletim sistemleri ve yüksek hız sunan cep telefonu modelleri de ön plana çıkmaktadır.
Her geçen gün gelişen teknolojisi sayesinde ekran, yüksek ışıklı ortamlarda bile kullanım için net ve canlı olma avantajına sahiptir. Sağlam malzemelerden yapılan telefon modelleri kesintisiz iletişim sağlar. Gelişmiş kamera özellikleri sayesinde video kaydını daha profesyonel hale getiren cep telefonları, kullanıcıların yeni filmler çekmesine ve izlemesine olanak tanıyor. Tüm bu özelliklere ek olarak akıllı saatinize bağlanabilen herhangi akıllı cep telefonu sağlık, uyku ve benzeri verilerinizin kalitesini izlemenize yardımcı olmakta.

 
 

Dikkat Çeken Akıllı Cep Telefonu Markaları ve Modelleri

Günümüzde akıllı telefonlar kullanım amacına göre çeşitli marka ve modellerde karşımıza çıkmaktadır. Cep telefonu fiyatları da bu cihazların özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bunlar arasından seçim yaparken cihaz kararlarınızı bütçe ve kullanım amacınızı iki ana kriter olarak baz almanız yararınıza olacaktır. Bu sayede bütçenizi aşmadan ihtiyacınız olan özelliklere sahip bir akıllı telefonu tercih edebilirsiniz. Hiç kullanılmamış yeni nesil bir cep telefonu alırken cihazın veri saklama özelliklerine dikkat etmelisiniz. Veri depolama kapasitesi, üreticilerin cep telefonu fiyatlarını belirlerken baktıkları bir numaralı kriteridir. Günümüzde kullanıcılara 1 TB kapasiteli cihazlar sunulmaktadır. İşletim sistemi ve onu takip eden temel uygulama güncellemeleri cihazınızda çok yer kaplar. Minimum kapasite olarak 64 GB'lık bir telefon seçmek sağlıklı bir kullanıcı deneyimi için doğru olabilir.  
Akıllı cep telefonu markaları, dönem içinde piyasaya çıkan modellerini ağırlıklı olarak trendlere göre belirliyor. Bu nedenle akıllı telefonlar farklı markalar ve modeller olmasına karşın benzer şekilde görünür ve çalışır. Bu nedenle seçim yaparken karar vermekte biraz zorlanabilir, karar süreciniz boyunca modelden modele geçiş yapabilirsiniz. Marka ve model seçerken öncelikle cihazın donanımına bakmak çok daha mantıklı olacaktır. Bunu yaparken akıllı cihazınızın işletim sistemi, ekran, kamera ve veri depolama özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.
Akıllı telefonları birbirinden ayıran bir diğer önemli husus ise kullanılan işletim sistemi olmaktadır. Android telefonlar günümüzde en çok kullanılan akıllı cihazlardır. Ayrıca piyasadaki kullanıcılara iOS ve Windows işletim sistemli cep telefonları da farklı markalar tarafından sunulmaktadır. Akıllı cihazınızda hangi uygulamaları kullanacağınızı işletim sistemi belirler, bu nedenle seçimlerinizi yaparken bu kriteri göz önünde bulundurmalısınız.
Android işletim sistemi oldukça popüler olduğu için piyasada geliştirilen uygulamaların çoğu Android tabanlıdır. Sonrasında ise iOS işletim sistemi ile uyumlu uygulamalar ikinci sıraya yerleşmektedir. Bu nedenle doğru işletim sistemine sahip akıllı bir cihaz seçerken kullanmak istediğiniz uygulamaları ve kullanım amacınızı göz önünde bulundurmanızda fayda var.
Hayatınızı kolaylaştırmak amacıyla her geçen gün daha fazla özellik eklenen akıllı telefon modelleri, yan aksesuar kullanımına da olanak tanıyor. Çok çeşitli cep telefonu aksesuar modellerini piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz. Telefon aksesuarları cihazınızı daha pratik ve etkili hale getirmek için dizayn edilmektedir. Örneğin; akıllı telefonunuzda yoğun bir şekilde müzik dinliyorsanız kendinize uygun kulaklık modelini seçebilirsiniz. Bu sayede müzik deneyiminizi kişiselleştirebilir ve istediğiniz zaman keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca ekran koruyucu ve kılıf modellerinden de cep telefonu modelinize uygun olanı seçerek telefonunuzu daha ergonomik ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.
Akıllı telefon işletim sistemleri arasında en ucuz seçeneği sunan Android, ekonomik bir seçim yapmak isteyenler için en doğru seçimdir. Google gibi küresel bilişim teknolojisi devleri tarafından desteklenen Android işletim sistemi, bütçe dostu seçeneklerle de bir avantaj sunuyor. Uygun olarak görülen fiyat performans kategorisinin, Android telefon modelleri arasında Xiaomi ve Huawei gibi Çinli üreticiler öne çıkıyor ancak Samsung ve LG gibi Koreli üreticilerin de bu segmentte çeşitli telefon modelleri bulunabiliyor. Markaya, işletim sistemi sürümüne, kullanılan malzemelere ve teknik özelliklere bağlı olarak suya, toza ve darbeye dayanıklı uygun fiyatlı Android telefonlar satın alabilirsiniz. Sürekli güncellenen popüler bir ürün için ise daha yüksek bir segmente yönelmeniz avantajlı olacaktır.
Özellikle son teknolojiden yararlanmak isteyenler için Android işletim sisteminde aynı markanın üst düzey cep telefonu modelleri de yer alıyor. Çoklu kamera sistemleri, gelişmiş yakınlaştırma özellikleri, gece modu yetenekleri, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve yapay zekâ desteği gibi benzersiz özellikleriyle üst düzey Android telefonlar düzenli indirimler sunuyor. Bu nedenle kampanyaları takip etmeniz daha düşük fiyatlarla arzu ettiğiniz akıllı telefonları bulmanıza ve sahip olmanıza yardımcı olur. Samsung, Xiaomi, Huawei ve Oppo cep telefonu modelleri genellikle diğer işletim sistemlerinin “amiral gemileri” olarak anılan üst düzey Android akıllı telefon modellerine uygun fiyatlarla sahip olmanızı sağlayabilir.
iOS işletim sistemini standart olarak kullanan iPhone cep telefonu modelleri, Apple'ın en çok satan ürün grubu olmaya devam ediyor. Bu durumda en etkili detaylardan biri, iPhone telefonların yenilikçi tasarım ve donanımlarını ve beraberinde gelen özellikleri kusursuz bir şekilde kullanıcılara sunma geleneğidir. Bu özelliği her serisinde tekrarlayan iPhone, bugün kendi fiyat aralığındaki en iyi cep telefonu modellerinden biri. iPhone 13 ile bambaşka bir tasarıma geçiş yapan ünlü marka, hayranlarına yeni özellikler sunmaya devam ediyor.
Ayrıntılı gece çekimleri ve mükemmel yakınlaştırma özelliği gibi gelişmiş kamera özellikleriyle dikkat çeken iPhone 13, teknolojiyi daha uzun süre güncel olarak kullanmak isteyenlerin tercih ettiği amiral gemisi telefon modellerinden biri diyebiliriz. Aynı zamanda iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max'in yanı sıra üç ve iki kameralı iPhone modelinin de yer aldığı 13 serisi, diğer özellikleriyle birlikte yakın geleceği karakterize eden tüm detayları içeriyor. Örneğin; yapay zekayı öğrenen sofistike bir çipe sahip olan iPhone 13, her adımda kullanıcıları kendine hayran bırakıyor. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max'in iPhone 13'e göre en büyük farkı, yeni özellikler sunan üç kameralı yapısı ve daha uzun kullanım süresi sunan pili olarak göze çarpıyor.
iPhone cep telefonunun fiyatı ve modeli her açıdan üst segmentte yer alıyor, dolayısıyla uygun fiyatlı bir alternatif yok. Yüksek kaliteli malzemeleri, endüstriyi tanımlayan özellikleri ve yenilikçi tasarımı göz önüne alındığında, iPhone'lar genellikle ortalamanın üzerinde fiyatlandırılmaktadır. Benzer tasarım ve özellikleri paylaşan diğer markaların amiral gemisi telefonları da iPhone modellerine benzer şekilde fiyatlandırılır. Bu nedenle iPhone fiyatlarının markanın sunduğu özelliklerle paralel şekilde ilerlediği gözlemlenmektedir.

 
 

Akıllı Telefon Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Akıllı telefon seçerken kullanım amacınıza göre telefon seçeneklerini belirlemeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır. Kullanım amaçlarınızı bilirseniz, kendiniz için düşük özelliklere sahip ya da hiçbir zaman kullanmayacağınız yüksek özelliklere sahip cep telefonu modellerinden uzaklaşabilirsiniz. Bu sayede hem bütçenizden tasarruf eder hem de kendinize en uygun telefon modelini bulmuş olursunuz. Bu nedenle, temelde ihtiyacınız olduğuna karar verdiğiniz özelliklerin listesini oluşturduktan sonra, bütçeniz dahilinde olan potansiyel akıllı telefonların donanım özelliklerini araştırmalısınız. Akıllı telefon seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de cep telefonu incelemelerine göz gezdirmektir. Ürün sayfalarındaki kullanıcı yorumları, gerçek dünya deneyimlerini paylaşmak ve bir ürünün sizin için doğru olup olmadığını anlamak için idealdir. Günümüz dijital çağında, bir akıllı telefonun kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılaması için sahip olması gereken güçlü özellikler, satın almadan önce yakından incelenmelidir. Bunun için ise ilginizi çeken akıllı telefonun özelliklerini sayfasından inceleyebilir, kullanıcı deneyimlerini anlatan videolar izleyebilir veya daha önce aynı cep telefonunu almış olan kişilerin yaptığı yorumları inceleyerek bir fikir edinebilirsiniz.
Cep telefonunuzu kendiniz seçmek istiyorsanız ise belirli özelliklerin anlamlarını ve alacağınız cep telefonuna hangi avantajları sağlayacağını iyi bilmeniz gerekir. Cihazının işlemcisinin güçlü olması oldukça önemlidir. Aslına bakılırsa her akıllı telefon küçük bir bilgisayardır diyebiliriz ve bilgisayarların en büyük veri işleme kaynakları da işlemcileridir. Bu nedenle güçlü veri işleme becerileri ve yetenekleri temel beklentilerinizden biri olmalıdır. Akıllı telefon seçerken, seçtiğiniz cihazın işlemcisinin özelliklerine dikkat etmelisiniz. Cihazın işlemcisi kullanımda pratiklik ve hız sağlar.
İşlemcisi yeni nesil ve güçlü veri işleme özelliklerine sahip olan akıllı cep telefonlarını tercih edebilirsiniz. Bu cihazlar hem telefon arayüzünde size daha akıcı ve hızlı bir kullanım deneyimi sunarlar hem de kullandığınız uygulamaların sorunsuz ve hızlı şekilde çalışmasını sağlar. Tüm bu nedenlerle akıllı telefon seçiminde işlemciler en çok dikkat çeken özelliklerden birisidir.  
RAM, bilgisayarlarda olduğu kadar telefonlarda da en önemli donanım parçalarından biri olarak görülmektedir. Akıllı telefonunuz içerisinde kısa süreli hafıza gibi çalışan bu donanımsal parçalar, cihazınızın çalışan uygulamaları daha etkin ve hızlı kullanmasını sağlar. Bu nedenle daha fazla RAM boyutuna sahip cihazlar daha hızlı, akıcı bir işlem gerçekleştirebilir. Aynı zamanda RAM, cep telefonlarında oyun deneyimini geliştiren son derece işlevsel bir donanımdır. Çünkü günümüzde mobil oyunların ihtiyaç duyduğu RAM miktarı her geçen gün artmaktadır.
Mobil oyun sektörünün hızla büyümesi, akıllı telefon modellerinin daha yüksek RAM ve işlemci gücüne sahip olmasını zorunlu kılıyor diyebiliriz. Ancak bununla birlikte akıllı cep telefonlarında her zaman popüler ve önemli olan kriterlerden birisi de ekrandır diyebiliriz. Yoğun olarak oyun oynamak, video ve film izlemek için akıllı telefonları tercih eden kullanıcıların ekranlarını seçerken çok dikkatli davranmaları gerekiyor.
Akıllı telefonlarda bulunan ekran yapısı aynı zamanda akıllı cihazların en hassas kısmıdır. Günümüzde birçok akıllı telefonun ekran yapısı farklı cam teknolojileri korunmaktadır ancak yine de ekranınızı korumak amacıyla farklı ekran koruyucu modelleri arasından cihazınıza uygun olanı seçebilir ve telefonunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlarken, ekranınızı da çiziklere karşı koruyabilirsiniz. İyi performans gösteren ve temiz bir ekran, cep telefonunuzu kullanmaktan aldığınız keyfi de artıracaktır.
Günümüzde birçok akıllı cep telefonu modelinde AMOLED, IPS, OLED, LCD gibi çeşitli ekran seçenekleri görmekteyiz.  Bu ekran teknolojilerinin hepsinde kendilerine özgü avantajlı ve dezavantajlı noktalar bulunduğunu belirtmeliyiz. Bu nedenle almak istediğiniz telefon segmentindeki ekran teknolojisinden daha çok ekran çerçeve oranına ve ekran büyüklüğüne odaklanabilirsiniz.
Ekran çerçeve oranının yüksek olması, telefonunuzun ön yüzeyinin çok daha şık görünmesini sağlarken aynı zamanda daha fazla ekran alanına sahip olmanıza da olanak sağlayabilir. Bu durumdan kaynaklı olarak ekran çerçeve oranı yüksek olan akıllı telefonlara yönelebilir, daha kullanışlı bir telefona sahip olabilirsiniz. Ekranınızın çözünürlüğü ve dokunmatik özelliği de ekranınızı kullanırken deneyiminizi doğrudan etkiler.
Çözünürlüğü yüksek ve dokunmatik ekranı yeterli hassaslığa sahip bir cep telefonu sayesinde gördüklerinizi hem daha net hem de daha ayrıntılı şekilde inceleyebilirsiniz. Dokunmatik ekranın hassasiyeti ise işlerinizi hallederken ya da telefonunuzda gezinirken size pratiklik sağlar. Ekran kalitesi ve özelliklerinden sonra akıllı cep telefonunuzda seçim yapmanız gereken konu depolama diyebiliriz.
Depolama, akıllı telefonunuzun veri depolama kapasitesini belirler. Bu özellik, model fiyatlandırmasının belirlenmesinde çok kullanışlıdır. Günümüz telefonlarında kullanılan donanımların, işlemci kapasitelerinin ve programların daha büyük boyutlarda olması, ihtiyaç duyulan depolama kapasitesinin de bu yeni nesil telefonlarda artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle telefonunuzu seçerken sahip olduğu depolama kapasitesi, ihtiyaca göre artırılabilir hafızaya sahip olması gibi özellikler oldukça önemlidir.
En az 64 GB büyük kapasiteli bir cep telefonu seçerek verilerinizi kolayca saklayabilirsiniz. Daha fazla yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraf toplamak istiyorsanız 128 GB'lık bir cep telefonu seçmek çok daha uygun olacaktır. Ayrıca 256 GB cep telefonu ya da daha yüksek depolama alanlarına sahip seçeneklerin de olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte yüksek depolama alanına sahip bir telefon almak istemiyorsanız, bulut depolama hizmetlerinden de faydalanarak verilerinizi depolayabilme şansına sahipsiniz.
Pil kapasitesi, mobilitenin en önemli belirleyicisidir. Kullanım süresi ile doğrudan bağlantılı olan pil fonksiyonu, donanım seçimi yaparken mutlaka kontrol etmeniz gereken fonksiyonlardan biridir. Yüksek kapasiteli, hızlı şarj olan akıllı telefonlar da zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Bu nedenle alacağınız telefonun yüksek bir pil kapasitesine sahip olmasına, hızlı ya da temassız şarj gibi özelliklerinin de bulunmasına dikkat edebilir, seçiminizi kullanım tercihlerinize göre rahatlıkla yapabilirsiniz.
Akıllı cihazların en popüler ve dikkat çeken özelliklerinden biri de kamera. Zaman içinde önemli ölçüde gelişen kamera kapasitesi, model fiyatlandırmasında da önemli rol oynuyor. Kriteriniz video ve fotoğraf ise telefon seçerken cihazınızın kamera özelliklerini dikkatli bir şekilde göz önünde bulundurmalısınız. Akıllı cep telefonu temelde bir kamera olmasa da günümüzde yeni nesil telefonlarda en önemli özelliklerden biri olmayı sürdürüyor.
Günümüzde tek kameralı cep telefonlarından aynı gövde içerisinde beş ya da altı kamera içeren modellere kadar ulaşım sağlayabilirsiniz. Apple markasının iPhone cep telefonu modelleri ile sektöre getirdiği bu yenilik birçok akıllı cep telefonu markasının farklı kamera tasarımlarıyla piyasaya giriş yapmasını sağladı. Kullanıcıları etkilemek isteyen ve rekabet avantajını korumak isteyen markalar ise çözümü telefonlardaki kamera sayısını artırmakta buldu.
Cep telefonlarındaki kameralar, zoom (yakınlaştırma), geniş açı, ultra geniş açı ya da makro çekim için özellikle üretilmiş kameralar olabiliyor. Ancak bu kameraların çekim kalitesini belirleyen en büyük etkenlerin lens kaliteleri ve teknolojileri olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası her zaman daha fazla kamera sayısı sizin daha iyi bir görüntü elde etmenize sebep olmayabilir. Kamera ve lens teknolojisi gelişmiş olan akıllı telefonlar hem net hem de dikkat çeken görüntüler yakalamanıza yardımcı olacaktır.

 
 

Akıllı Cep Telefonu Kullanımı ve Avantajları

Yeni bir telefon aldıysanız, önce cihazınızın kullanım öncesi kurulumunu yapmanız gerekir. SIM kartı taktıktan sonra tüm işlemleri yapabilmek için Android cihazlarda bir Gmail ve Apple cihazla ise bir iTunes hesabı oluşturmanız gerekir. Bu sayede gelecek yıllarda cihazınızı yenilerseniz tüm bilgilerinizi zaman harcamadan yeni cihazınıza aktarabilirsiniz. Akıllı cep telefonu modellerinin cihaz güvenlik sistemi yüz tanıma, şifre ve parmak izi ile donatılmıştır. Temel güvenlik prosedürlerini tanımlamak için desenler veya parolalar belirleyebilir bu sayede herkesin telefonunuz içerisinde bilgilere ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Hatırlanması kolay bir şifre seçmeniz ilerleyen zamanlarda telefonunuzun şifresini unutmanızın önüne geçer.  Daha sonra sorun yaşamamak için şifreyi bir yere de kaydedebilirsiniz.
Kurulum tamamlandıktan sonra favori uygulamalarınız için kısayollar ayarlayarak devam edebilirsiniz. Kişiler, Dosyalarım ve Mesajlar gibi uygulamalara tek dokunuşla erişerek hayatınızı hızlandırın. Telefonunuzu tanımak ve tuşları öğrenmek için Kullanım Kılavuzunu kullanın. Başka bir uygulama veya telefona özgü bir işlev varsa bu özellikleri hemen anlamanız, telefonunuzu daha pratik bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar.
Telefonunuzun gelişmiş kamera özellikleri varsa daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Telefonu kullanırken bir diğer önemli konu ise şarj durumu diyebiliriz. Ekran parlaklığı ve arka planda çalışan uygulamalarınız telefonun pil ömrünü doğrudan etkiler. Ekran parlaklığınızı ortalama seviyede tutmak ve arka plan uygulamalarını düzenli olarak kapatmak, uzun süreler boyunca şarjınız bitmeden telefonunuzu rahatça kullanmanıza yardımcı olacaktır.
Telefon, çağımızın en önemli iletişim araçlarından biridir. Öncelikle sadece evde bulunan telefonların modelleri zamanla küçülerek cebinize sığacak boyutlara ulaştı. Konuşma dışında pek çok amaç için kullanılan bu cihazlar, işlevsellik açısından dikkat çekicidir. İletişim sorunlarını ortadan kaldırarak sosyalleşmeyi kolaylaştıran telefon, temelde mesafe kavramını çözüyor. Günümüzde küreselleşmede ve dünyanın gelişmesinde önemli rol oynayan akıllı cihazlar, alışveriş yapmayı dâhi daha kolay hale getirmektedir.
Sadece cep telefonunuzla vereceğiniz siparişlerle, kıyafetlerinizi ve mutfak ihtiyaçlarınızı kapınızdan teslim alabilir, uçak bileti satın alabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bilinmeyen yerlerde navigasyon sayesinde yönünüzü bulabilir ve rotanızı hesaplayabilirsiniz. Yeni nesil cep telefonları aynı zamanda görme veya işitme sorunu olan kişiler için özel olarak tasarlanmış programlarla asistan oluyor. Sesle yönlendirilen uygulamalar, insanların arama yapmasına, yeni bilgiler öğrenmesine ve konumlar hakkında bilgi almasına yardımcı oluyor.
Evden çalışma olanağı sunan akıllı telefonlarla görüntülü görüşme yapabilir, toplantılara katılabilir ve işinizle ilgili çok daha fazla şey yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz bankanın işlem uygulamasını indirerek hesap işlemlerinizi yönetebilir ve para transferi yapabilirsiniz. İlginizi çeken konularda makaleler ve gazeteler bulabilir veya en sevdiğiniz yayınları takip ederek ilgilendiğiniz konularda daha fazla bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.
Yüksek depolama kapasitesine ve güçlü bir belleğe sahip bir cep telefonu ile fotoğraf, video, dosya ve daha fazlasını depolayabilir, ihtiyacınız olan her veriyi cebinizde taşıyabilirsiniz. Cep telefonunuzdaki hesap makinesi ve benzer uygulamalar yardımıyla hızlı hesaplamalar yapabilir, günlük işlerinizi daha pratik bir şekilde halledebilirsiniz.

 

  Cep Telefonu Modelleri ve Fiyatları

Bir akıllı telefon seçerken dayanıklılığını kontrol etmek, uzun ömürlü bir telefon almanıza olanak tanır. Ekran, akıllı bir cihazın en hassas parçalarından biridir. Bu nedenle cep telefonu seçerken ürün ekranının özelliklerini kontrol etmelisiniz. Seçtiğiniz akıllı telefonun ekranı dayanıklı bir malzemeden yapılmışsa, sık sık düşürseniz dâhi kolayca zarar görmez ve dokunmatik yüzeyi çalışmaya devam eder. Telefon ömrü en önemli kriter ise eski tip cep telefonu olarak da adlandırılan tuşlu ve kapaklı modeller iyi bir seçim olabilir. Dokunmatik ekranı olmayan bu modeller, zorlu koşullarda bile daha rahat şekilde çalışır. Bu model telefon ayrıca kapaklı yapısı sayesinde doğal bir ekran koruyucuyla birlikte gelir. Bir akıllı telefonun dayanıklılığını değerlendirmek için başka bir kriter de su geçirmezliğidir. Su geçirmez bir cep telefonu, fiziksel olarak en zorlu koşullarda çalışabileceği anlamına gelir. Yani seçim yaparken akıllı telefon modelinin suya ve su sıçramasına dayanıklı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
Dayanıklı telefon işlevselliği için önemli olarak değerlendiremeyeceğimiz tek kriter renktir. Seçiminizle ilgili son kararı vermeden önce cihazınızın rengi dışında tüm donanım ve fiziksel özelliklerine yakından bakarak sağlam bir telefon almak doğru bir tercih olacaktır. Renk sizin için oldukça önemli bir kriter olabilir ancak hem istediğiniz renkte hem de sağlam bir telefon tercih edebilirsiniz. Ancak sadece dayanıklı bir telefon seçmek istiyorsanız renk kriterlerini göz ardı etmelisiniz.
Cep telefonları hayatımızın her anında bize eşlik ediyor. Bu nedenle doğru kriterleri almak ve bütçenize uygun cihazı belirlemek ideal bir seçim olabilir. Akıllı telefonunuzun kriterlerine karar verirken telefonu ne amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Örneğin; geçiminizi sağlamak için grafik tasarım yapıyorsanız, mobil cihazınızın kullanışlı ve yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, seçim yaparken kalemi olan bir cep telefonu seçebilirsiniz. Bu sayede mobil cihazınızda kurulu olan grafik programını her yerde kullanabilirsiniz.
Üreticiler cep telefonu modellerini fiyatlandırırken genellikle cihazın donanımına ve fiziksel özelliklerine göre bir yol haritası oluştururlar. Bu nedenle seçim yaparken bütçeniz, satın alacağınız cihazın özelliklerini belirlemede en önemli faktördür. Bütçenizi doğru bir şekilde yönetmek için bir özellik listesi oluşturmak, cep telefonu satın alırken size yardımcı olacaktır. Örneğin; fotoğraf ve video çekmek önceliğiniz ise, düşük özellikli bir kameraya sahip bir telefon seçmek size bir fayda sağlamayacaktır.
Veri depolama kapasitesi, özellikle akıllı telefonlarda fiyat farkı yaratan önemli donanım faktörlerinden biridir. Güçlü veri donanımına sahip bir cihaz seçmek, işletim sisteminin daha rahat çalışmasını ve aynı anda istenilen sayıda uygulamaya erişmesini sağlayacaktır.
64 ya da 128 GB kapasiteli bir akıllı telefon, ortalama bir kullanıcı için mükemmeldir. Ayrıca veri depolama kapasitesi daha yüksek olan akıllı cihazları tercih edebilir ve cihazda kullanılan uygulamaları daha kolay güncelleyebilirsiniz. Yüksek kapasiteli akıllı telefonları tercih etmek istemiyorsanız ise telefonunuzun depolamasını uyumlu bir hafıza kartı ya da bulut depolama hizmetleriyle artırabilirsiniz.
Akıllı cep telefonları arasından seçim yaparken cihazınızla ilgili yayınlanmış inceleme videolarına ve yazılarına da göz atabilirsiniz. Bu sayede söz konusu akıllı telefon hakkında daha fazla bilgi edinebilir, alternatif modellerle karşılaştırabilir ve seçiminizi yapabilirsiniz. Fiyat performans telefon modellerinden, yüksek segmentte bulunan akıllı telefon marka ve modellerine kadar birçok akıllı cep telefonunu Telefon Dükkanı ile inceleyebilir, bütçenize en uygun seçimi rahatlıkla yapabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı