TCL Telefon

 

TCL her ne kadar cep telefonu markası olarak yeni bir girişim olarak görünse de şirketin teknoloji geçmişi oldukça sağlam temellere dayanıyor. 1981 yılında kaset üreticisi olarak teknoloji sektörüne giriş yapan firma belli bir yaşta olanların anımsayacağı TDK markasıyla video kasetleri üretimi yapıyordu. 1985 yılından itibaren TCL markasını kullanmaya başlayan Çinli şirket elektrikli ev aletleri satışında hatırı sayılır rakamlar elde etti.

 

Teknolojik birikimini görüntü panelleri üretiminde kullanarak bu piyasada yer edinmek isteyen firma bu konuda büyük aşama kaydetti. Bugün Hisense ve TCL gibi kendi televizyon markalarının yanı sıra Samsung gibi küresel ölçekte üretim yapan televizyon üreticilerinin birçoğu panel tedarikini TCL markasından gerçekleştiriyor.

 

TCL markası ev elektroniği ve beyaz eşya branşlarındaki başarısını mobil iletişim sektörüne aktarma niyetini 2004 yılında cep telefonu üreticisi Alcatel markasını satın alarak beyan etti. 2014 ve 2016 yıllarında oldukça popüler cep telefonu markalarından Palm ve Blackberry’nin isim haklarını satın alan TCL, cep telefonu üretimi için ihtiyaç duyduğu kurumsal hafızayı bünyesine katmış oldu.

 

BlackBerry markasıyla 2016 yılından itibaren amiral gemisi sınıfında yer alan DTEK50 ve DTEK60 modellerini piyasaya sunan TCL hala BlackBerry Mobile markasıyla akıllı telefon modelleri üretmeye devam ediyor. Alcatel markasıyla ise tuşlu cep telefonu modellerine ağırlık veriliyor.

 

Marka kendi sitesinde yer alan bilgilere göre bugün küresel satış hacmi sıralamasında tüm ürünlerinin toplam satışıyla 2. sırada yer alıyor. Şirket faaliyetlerini 160 ülke ve bölgede, 28 Ar-Ge merkezi tarafından desteklenen 22 üretim tesisi ve 75.000 üzeri çalışanıyla yürütüyor.

 

Teknoloji alanında bu denli köklü bir geçmişe ve geniş faaliyet alanına sahip bir şirketin, günümüzün en çok satan teknolojik ürünü olan akıllı cep telefonu pazarında kendi markasıyla yer almaması düşünülemezdi. Akıllı telefon pastasından kendi payına düşeni almak isteyen TCL 2019 yılından beri kendi markasıyla akıllı cep telefonları üretiyor.

 

Ürettiği televizyon modelleriyle birçok ödüle layık görülen TCL, cep telefonu modellerine de bu mühendisliği başarıyla aktarıyor. TCL cep telefonu modelleri sahip oldukları ekran özellikleri ile kullanıcılarına yüksek tazeleme hızı, çözünürlük ve parlaklık seviyesi sunuyor. Bu özellikler TCL cep telefonlarını mobil video izleme ve oyun oynama deneyiminde bir adım öteye taşıyor.

 

TCL markası, cep telefonlarının sahip oldukları üstün özelliklere karşın uygun fiyat etiketleriyle şimdiden kayda değer bir taraftar kitlesi edindi diyebiliriz. Markanın bilinirliğini artırmak üzere giriştiği reklam ve işbirliği faaliyetleri de olumlu sonuçlar üretiyor.

 

Şirket TCL cep telefonu modellerini dört ana grupta konumlandırmayı tercih ediyor. Güncel modeller incelendiğinde akıllı telefonların; giriş seviyesinde L serisi, fiyat/performans odaklı orta seviyede 30 serisi ve premium seviyede 20 serisi olarak adlandırıldığını söylemek mümkün.

 

TCL L7 Cep Telefonu

Giriş seviyesi TCL cep telefonu olan TCL L7 2020 Aralık’ta duyurulan bir cihaz. 5.5 inç büyüklüğündeki IPS LCD ekran, 720 X 1440 piksel çözünürlük ve 293 PPI piksel yoğunluğu değerlerine sahip. 3000 mAh bataryasıyla 16 saat konuşma ve 380 saat bekleme süresi sunan batarya değiştirilebilir olarak konumlandırılmış.

 

Qualcomm’un giriş seviyesi yonga seti QM215 ile gelen model Adreno 308 grafik işlemci içeriyor. 2 GB RAM ve 32 GB ROM konfigürasyonu ile satışa sunulan telefon 146.1 mm boy, 71.6 mm en ve 9.9 mm kalınlık ölçüleri ve 168 gram ağırlığı ile kolay taşınabilir bir cihaz olmasıyla ön plana çıkıyor.

 

Telefonun arkasında 8 MP çözünürlük ve f 2.0 diyafram açıklığına sahip ana kamera yer alıyor. Ön tarafta ise selfie çekimleri ve görüntülü görüşmeler için 5 MP çözünürlüğüne kamera bulunuyor.

 

Mobil bağlantı özellikleri tarafında 4.5G desteği bulunan telefonda Wi-Fi 4 ve Bluetooth 4.2 yer alıyor. 3 slotlu çift hat yapısı iki sim kartınızla beraber bir adet hafıza kartını aynı anda kullanmanıza imkân tanıyor.

 

Oldukça uygun bir fiyatla satışa sunulan TCL L7; akıllı telefon ile internette gezinme, video izleme, anı fotoğrafları kaydetme, sosyal medya/iletişim uygulamalarını kullanma ve gündelik oyunları oynama gibi temel fonksiyonları yerine getirebileceğiniz bir TCL cep telefonu olarak karşımıza çıkıyor.

 

TCL 20E Cep Telefonu

Premium seviye akıllı telefonlar sınıfına yerleştirebileceğimiz TCL 20 serisi cihazlar kendi içinde dört farklı model barındırıyor. Bu modeller sırasıyla TCL 20E, TCL 20 SE, TCL 20L+ ve TCL 20 Pro 5G olarak adlandırılmış.

 

20 serisinin ilk cihazı olan TCL 20E 6.52 inç ekran boyutuna sahip. TCL’in NXTVISION teknolojisiyle desteklenen ekran eğlenceli bir multimedya deneyimi vadediyor. Ekranın büyüklüğüne karşın arayüz yazılımı ile sunulan tek elle çoklu görev desteği telefonun tek elle rahatlıkla kullanılmasını sağlıyor.

 

Cihazın arkasında 13 MP çözünürlüğünde yapay zekâ destekli ana kameraya yer verilmiş. Ana kameraya temel işlevlerde yardımcı olarak yerleştirilen makro çekim ve derinlik algısı kameraları 2 MP çözünürlüğe sahip. Yazılım özellikleri ile desteklenen ana kamera portre çekimi, sahne seçimi, en iyi çekim seçimi ve hızlı filtre gibi özellikler sunuyor.

 

Telefonun 4000 mAh kapasitesindeki bataryası verimli işlemci ile birlikte yoğun kullanımda dahi günü rahatlıkla çıkarıyor. Süper tasarruf modu ise telefonun temel işlevi dışındaki fonksiyonlarını kapatarak %15 şarj ile 7 güne kadar kullanım sağlıyor.

 

TCL 20E kilit açma seçenekleri bakımından da iki farklı alternatif sunuyor. Cihazın arka kapağında yer alan parmak izi okuyucu ile önde yer alan face key özelliklerinden dilediğinizle biyometrik giriş yapmak mümkün. Sol tarafta yer alan Google Asistan tuşu ise telefonun sesli komutla istenen işlevleri yerine getirmesini sağlıyor.

 

TCL 20 SE Cep Telefonu

TCL 20 serisinin ikinci akıllı telefon modeli olan TCL 20 SE firmaya ait NXTVISION teknolojisiyle desteklenen 6.82 inç ekranı ve 20,5/9 en boy oranı ile multimedya deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Stereo hoparlör donanımı ile desteklenen deneyim 5000 mAh batarya eşliğinde uzun bir serüven halini alıyor.

 

Cihazın arka bölümünde yer alan 16 MP çözünürlüklü ve yapay zekâ destekli dörtlü kamera konfigürasyonu düşük ışık koşullarında dahi kaliteli fotoğraf ve videolar vadediyor. Cihazın kalbinde yer alan Qualcomm Snapdragon serisi işlemci sekiz çekirdekli yapısıyla verimli bir şekilde çalışırken en ağır görevlerin dahi üstesinden rahatlıkla geliyor.

 

Telefonun tasarımı incelendiğinde arka bölümde yaratılan metalik his ve ışık yansımaları premium bir algı meydana getiriyor. Ön tarafta ekranın çerçevesiz tasarımı ve damla çentik kullanımı cihazın %90 gibi yüksek bir ekran gövde oranını yakalamasını sağlıyor. Bu da kullanıcılara ergonomi olarak geri dönüyor.

 

TCL 20L+ Cep Telefonu

TCL cep telefonu model skalasında 20 serisinin bir diğer üyesi TCL 20L+ ismiyle karşımıza çıkıyor. TCL 20L+ 6.67 inç büyüklüğündeki nokta çentikli büyük ekranın yanı sıra güçlendirilmiş kamera yetenekleri ile fotoğraf ve video çekmeyi sevenler için “biçilmiş kaftan” niteliğinde. 

 

Cihazın arkasına dikey olarak yerleştirilmiş dört adet kamera ile 64 MP çözünürlüğünde fotoğraf ve 4K standardında video çekmek mümkün. Telefon kamera yetenekleri ile gece ve gündüz birçok farklı senaryoda etkileyici sonuçlar vermeyi başarıyor.

 

Modelin 5000 mAh kapasiteli bataryası yoğun kullanım senaryolarında dahi kullanıcılarına bir günden fazlasını vaad ederken, 6 GB RAM kapasitesi zorlu görevlerde akıcı bir deneyim sağlıyor. TCL cep telefonlarında görmeye alışık olduğumuz NXTVISION teknolojisi bu modelde de üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiriyor.

 

NXTVISION sayesinde yapay zekâ destekli yazılım fonksiyonları ile standart çözünürlüklü görüntüler işlemden geçirilip yüksek çözünürlüklü görüntüler olarak ekrana yansıtılıyor. Bu özellik TCL 20L+ modelinde sunulan 500 nit adaptif parlaklık ile bir araya geldiğinde her türlü ışık koşulunda kayıpsız bir izleme deneyimi yaşatıyor.

 

TCL 20L+ tüm bu zorlu görevleri kalbinde yer alan Qualcomm Snapdragon 662 işlemci ve 6 GB RAM yardımıyla gerçekleştiriliyor. Cihazın üstün çözünürlüklü video ve fotoğraf çekim kabiliyetinin doğurduğu hafıza gereksinimi yerleşik 256 GB ROM ile karşılanıyor.

 

TCL cep telefonu 20 serisinin en güçlü üyesi olarak konumlandırılan TCL 20 Pro 5G, yüksek çözünürlüklü 6.67 inç kavisli ekranı ve NXTVISION 2.0 desteği ile DxoMark display testinden 89 gibi oldukça etkileyici bir skor elde etmeyi başarmış. Model ekranının yanı sıra 5G mobil şebeke bağlantı desteği ve 48 MP Sony optik görüntü sabitleyici içeren kamerası ile ön plana çıkıyor.

 

Cihazın AMOLED ekranı sağladığı akıcılık, düşük güç tüketimi ve parlaklığa ilave olarak aldığı TUV Rheinland düşük mavi ışık sertifikasyonu ile dikkat çekiyor. Telefonun ortam koşullarına göre akıllı bir yönlendirme ile sunduğu parlaklık ve renk düzeyleri göz yorulmasının önüne geçiyor.

 

Telefonun arkasında yer alan dörtlü kamera konfigürasyonu 48 MP çözünürlük ve Sony OIS desteğiyle geliyor. 4K video çekim yeteneğine sahip modelde akıllı portre, gece modu ve düşük ışık bokeh gibi etkileyici özellikler bulunuyor. Ön tarafta yer alan 32 MP çözünürlüğündeki kamera ise selfie ve vlog çekimleri için ideal sonuçlar üretiyor.

 

Modelde işlemci olarak tercih edilen Snapdragon 750G telefona 5G yeteneği kazandırırken şarj tüketimi konusunda oldukça cimri davranıyor. Cihaza yerleştirilen 4500 mAh kapasiteli batarya uzun süreli kullanım vaad ederken yerleşik 256 GB hafıza fotoğraf ve videoların rahatlıkla telefonda saklanmasını sağlıyor.

 

TCL 306 Cep Telefonu

TCL 30 serisinin giriş üyesi olan TCL 306 6.52 inç çentikli ekranı, iki gün kullanım süresi vadeden 5000 mAh kapasiteli bataryası ve üçlü arka kamera dizili ile dikkat çekiyor. Sezgisel yapay zekâ ile ekran görünümü ışık koşullarına adapte olarak parlaklık ve kontrast düzeylerini optimize ediyor.

 

Telefonda yer verilen MediaTek Helio G25 işlemci ve 3 GB RAM ile beklentileri karşılıyor. Arka kısımda yer alan üçlü kamera ile 13 MP fotoğraf ve 1080p video çekimi yapılabilirken kamera 22 farklı çekim senaryosu ve sabit çekim özellikleri ile güçlendirilmiş. Ön tarafta yer alan 5 MP çözünürlüğündeki kamera ise portre modu ile donatılmış.

 

Cihazda yerleşik olarak sunulan 32 GB hafıza hafıza kartı desteği ile 512 GB’a kadar artırılabiliyor. Bu da ek kapasite ile video, fotoğraf ve uygulamaların sorunsuzca depolanabileceğine işaret ediyor. Cihazın güvenliği parmak izi okuyucu ve yüz tanıma özellikleri ile sağlanıyor.

 

TCL 30 Cep Telefonu

30 serisinin TCL 306’ya göre daha güçlü üyesi olarak karşımıza çıkan TCL 30, 6.7 inç FHD+ ekranı ve 7.74 mm ultra ince tasarımı ile fark yaratıyor. Mevcut boyutlarıyla 184 gram gibi kabul edilebilir bir ağırlığa ulaşan modelin 5010 mAh gücündeki bataryası uzun süreli kullanıma imkân tanıyor.

 

Arka kısımda yer verilen yapay zekâ destekli üçlü kamera yerleşimi 50 MP’lik ana kamera çözünürlüğü ile göz dolduruyor. Ana kameranın etrafındaki neon halka şık bir tasarım öğesi olarak dikkat çekiyor. Yüzeyde tercih edilen materyalin pürüzsüz yüzeyi ve yan tarafa yerleştirilen parmak izi okuyucu keyifli bir kullanım sağlıyor.

 

Modelin kamera yönündeki esas gücü gece çekimlerinde ortaya çıkıyor. Mevcut sensörün yetenekleri yapay zeka ile bir araya geldiğinde özellikle portre çekimlerinde bokeh etkisi ve obje netliği bir arada elde edilebiliyor.

 

TCL 30 SE Cep Telefonu

TCL 30 serisinin son üyesi TCL 30 SE ise fiyat performans odaklı ürün arayışında olanlara hitap ediyor. 50 MP çözünürlüğündeki üçlü arka kamerası, 5000 mAh kapasitesindeki bataryası ve 6.52 inç genişliğindeki ekranı, modeli sahip olduğu özelliklere göre uygun fiyatlı bir TCL cep telefonu yapmaya yetiyor.

 

Siz de bütçenize uygun bir TCL akıllı telefon arayışında iseniz sitemizdeki TCL modellerini mutlaka incelemelisiniz. Distribütör garantisi, uygun fiyat, hızlı gönderim ve cazip ödeme ayrıcalıklarıyla telefondukkanı.com.tr olarak kusursuz bir alışveriş deneyimi sunuyoruz.


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı