Tecno Telefon Modelleri

 

Temelleri 2006 yılında Hong Kong’da atılan TECNO mobile markası son kullanıcıya üstün özellikleri uygun fiyat etiketiyle vadeden akıllı telefonlar sunuyor. 2007 yılında Çin’de kurduğu fabrika ile öncelikle geleneksel çift hatlı mobil telefon ürün gamıyla Afrika bölgesini hedefleyen marka buradan aldığı ivmeyle 2012 yılında ilk akıllı TECNO cep telefonu modeli olan T1’i üretti.

 

T1 modeli ile piyasaya güçlü bir giriş yapan marka 2012 yılında ilk akıllı telefon modeliyle 20 milyon gibi hatırı sayılır bir satış rakamına ulaştı. Yine aynı yıl içerisinde TECNO markası Gana’da “Yılın Telefon Şirketi” seçildi.

 

2014 yılı ise TECNO için atılım senesi oldu. Markanın amiral gemisi modeli olan Phantom A+ kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılandı ve marka Afrika pazarı dışında da adını duyurmaya başladı. Bu yıldan itibaren TECNO cep telefonu modelleri geniş bir coğrafyada talep görerek satış rakamlarını hızla artırdı.

 

2015 yılında Afrika pazarında satış rakamlarıyla bir numaraya yükselen şirket, tanıttığı TECNO Phantom Z modeliyle bölgesel ödüller kazanarak marka bilinirliğini geliştirmeye devam etti. Marka bilinirliğindeki en büyük atılımı ise 2016 yılında Manchester City Futbol Kulübü ile yaptığı sponsorluk anlaşması neticesinde elde etti. Bu yıldan itibaren TECNO markası Güney Amerika ve Güneydoğu Asya pazarlarına açıldı. Böylece TECNO cep telefonu modelleri dünyanın geniş bir coğrafyasında raflardaki yerini almış oldu.

 

Ülkemiz pazarına 2019 yılında giriş yapan TECNO markası sunduğu fiyat/performans odaklı akıllı telefon modelleriyle kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü. TECNO cep telefonunun piyasada yer alan modelleri bugün özellikle uygun fiyata yüksek özellikli akıllı telefon almak isteyenler arasında oldukça popüler bir konumda yer alıyor.

 

Güncel modeller incelendiğinde TECNO cep telefonu modelleri arasında dört farklı segment göze çarpıyor. Bu segmentler; Spark, Pova, Camon ve Phantom olarak adlandırılmış. TECNO Spark modelleri giriş seviyesi akıllı telefonları ifade ederken TECNO Pova ve TECNO Camon fiyat performans dengesine sahip orta seviye modelleri adlandırmada kullanıyor. TECNO Phantom ismi ise markanın üst seviye özelliklerle donattığı amiral gemisi modelini adlandırmak için kullanılıyor.

 

Gelin birlikte telefondukkani.com.tr’de online olarak satışa sunulan TECNO cep telefonu modellerine yakından bakalım.

 

TECNO Spark 7T

 

Markanın giriş seviyesi modeli olan TECNO Spark 7T için tam bir fiyat performans canavarı desek yanılmış olmayız. Giriş seviyesi modellerde görmeye alışık olduğumuz ve istikrarlı yapısı ile birçok marka tarafından sıklıkla tercih edilen MediaTek Helio G35 yonga seti ve PowerVR GE8320 grafik işlemcisine 4 GB RAM eşlik ediyor. 64 GB veya 128 GB depolama kapasitesi ile tercih edilebilen TECNO Spark 7T, temel donanım öğeleri ile akıllı telefonla gerçekleştirilen gündelik işlerin üstesinden gelmeyi başarıyor.

 

Modelde yer alan 6.52 inç büyüklüğünde damla çentikli ve çerçevesiz tasarımlı IPS LCD ekran 269 PPI piksel yoğunluğu ve 60 Hz tazeleme süresi sunuyor. Telefonun 6000 mAh kapasitesindeki bataryası uzun kullanım süresi vadederken 10W hızında şarj oluyor.

 

Telefonun arka kısmında iki adet kamera yer alıyor. Bu kameralardan ana kamera işlevine sahip olanı 48 MP çözünürlük ve f1.8 diyafram açıklığı sunuyor. Ana kamera ile yeterli ışıklı ortamlarda gayet tatmin edici fotoğraflar çekmek mümkün.

 

İkinci kamera ise derinlik ölçümü yapılmasında yapay zeka yazılımına destek vermek amacıyla kullanılıyor. Video tarafında ise model ile 1080p çözünürlüğünde 30 fps videolar çekmek mümkün. 

 

Telefonun ön kısmında damla çentik içerisinde yerleştirilmiş kamera 8 MP çözünürlük ve f 2.0 diyafram açıklığına sahip. Bu değerler yeterli ışık koşullarında etkileyici selfie çekimleri yapabileceğiniz anlamına geliyor. Ön kamera da arka kamerada olduğu gibi 1080p 30fps videolar çekmenize imkân tanıyor.

 

Telefonun tasarım özellikleri incelendiğinde 164.82 mm boy, 76.05 mm en ve 9.52 mm kalınlığa sahip olduğu görülüyor. Bu değerlerle birlikte cihaz 205 gram ağırlığa ulaşıyor. Ağırlık ve kalınlığa en büyük katkının 6000 mAh kapasitesindeki batarya tarafından sağlandığını söylemek yanlış olmaz.

 

Bağlantı özellikleri yönünde 4.5G, Wi-Fi 4 ve Bluetooth 5.0 desteği ile gelen cihazda yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü ve ivmeölçer bulunuyor. Herhangi bir suya ve toza dayanıklılık sertifikası bulunmayan model micro USB şarj girişine sahip. Parmak izi sensörü ise arka kapakta yer alıyor.

 

Giriş seviyesi bir telefonla gündelik işlerinizi halletmek niyetindeyseniz sahip olduğu özellikler ve fiyat etiketi ile TECNO Spark 7T sizin için yeterli bir çözüm sunacaktır. 

 

TECNO Spark 7 Pro

 

TECNO cep telefonu modelleri arasında fiyat performans dengesi ile ön plana çıkan bir cihaz olan TECNO Spark 7 Pro orta-üst seviye bir telefona uygun fiyat etiketiyle sahip olma fırsatı sunuyor.

 

MediaTek Helio G80 yonga seti yerleştirilen modelde grafik işlemci olarak Mali-G52 grafik işlemciye yer verilmiş. 4 GB RAM ve 128 GB depolama alanı ile gündelik işlerin ve oyunların altından kalkabileceğini gösteren model AnTuTu testinden aldığı 245.800 puan ile orta segmentin gerekliliklerini rahatlıkla karşılayabileceğini gösteriyor.

 

Ekran olarak 6.6 inç boyutunda IPS LCD bir panele yer verilen modelde 90 Hz ekran yenileme hızı ve 720X1600 piksel çözünürlük ile 266 PPI piksel yoğunluğu sunuluyor. 720X1600 piksellik çözünürlük şarj süresi ve işlemci performansı konusunda modelin elini güçlü kılıyor.

 

Cihazda 5000 mAh kapasitesinde bir batarya yer alıyor. Micro-USB bağlantısı ile şarj olan TECNO cep telefonunda hızlı şarj özelliğine yer verilmemiş. Bu batarya ve ekran özellikleri ile model 164.9 mm boy, 76.2 mm en ve 8.8 mm kalınlık ölçülerine ulaşıyor.

 

Modelin ana kamerası 48 MP çözünürlük ve f 1.8 diyafram açıklığına sahip. Yapay zekâ destekli portre modu, PDAF, HDR, yapay zeka sahne algılama, panorama, gülümseme yakalama ve zamanlayıcı gibi özelliklerle desteklenen ana kamera başarılı sonuçlar üretiyor.

 

Telefonun arkasında ana kameraya ek olarak iki adet kamera bulunuyor. Bunlardan ilki derinlik algısı yaratmada, ikincisi ise yapay zeka destekli görüntü işleme süreçlerine destek vermek amacıyla kullanılıyor. 

 

Cihazın ön bölümünde ekran içine yerleştirilmiş ön kamera 8 MP çözünürlük ve f 2.0 diyafram açıklığına sahip. Modelin ön kamerasında bu fiyat aralığında görmeye alışık olmadığımız dahili LED flaş desteği bulunuyor.

 

Video tarafında cihazın hem ön hem de arka kamerasıyla 1440p (2K) çözünürlükte video çekilebiliyor olması yine cihazın fiyat etiketine göre şaşırtıcı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Uygun fiyatlı bir cihazla 2K çözünürlüğünde vlog çekimleri yapmak eğlenceli olacaktır.

 

Bağlantı seçenekleri tarafında 4.5G mobil şebeke, Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.0 desteği sunan TECNO cep telefonunda; yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü ve ivmeölçer bulunuyor. Fiziksel 3.5mm kulaklık girişine de yer verilen modelde parmak izi okuyucusu arka kapak üzerinde yer alıyor.

 

TECNO Spark 7 Pro, sahip olduğu özellikler göz önüne alındığında ödenen her bir kuruşun hakkını fazlasıyla veriyor. Rakipleri ile kıyaslandığında 2K video çekimi, ön kamerada dahili LED flaş gibi benzersiz özellikler sunan model kullanıcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor.

 

TECNO Spark 8 Pro

 

TECNO Spark 7 Pro modelinde işlemci ekran ve ana kamera üzerinde yapılan birtakım güncellemelerle geliştirilerek piyasaya sürülen TECNO Spark 8 Pro, TECNO cep telefonu modelleri arasında Spark serisinin son versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

 

İşlemci olarak MediaTek Helio G85 yonga setinin kullanıldığı modelde ekran boyutu 6.8 inçe yükseltilirken, işlemciden alınan güç ile çözünürlük 1080X2460’a, piksel yoğunluğu ise 395 PPI değerine kavuşuyor. 

 

Bağlantı özellikleri tarafında USB Type-C bağlantısı barındıran TECNO Spark 8 Pro, 33W hızlı şarjı destekliyor. Kamera tarafında ise çözünürlük değişmese de diyafram açıklığı f 1.79 değerine düşürülmüş. Böylelikle arka plandan daha keskin biçimde ayrılmış portre çekimleri yapmak mümkün oluyor.

 

TECNO Pova Neo

 

TECNO cep telefonu modelleri arasında Pova ailesinin giriş üyesi olan TECNO Pova Neo yine bir fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor. MediaTek Helio G25 yonga seti ve PowerVR GE8320 grafik işlemci ile donatılan model 4/6 GB RAM ve 64/128 GB ROM seçenekleri ile satın alınabiliyor.

 

Ekran olarak 6.8 inç boyutunda 720X1640 piksel çözünürlük sunan bir IPS LCD panel tercih edilmiş. Bu özellikleriyle ekran 60 Hz yenileme hızı ve 263 PPI piksel yoğunluğu değerleri sunuyor. Damla çentik ve çerçevesiz tasarımla yerleştirilen ekranın gövdeye oranı %82.26 olarak gerçekleşiyor.

 

Cihazın 6000 mAh kapasitesindeki bataryası 40 saat konuşma, 15 saat internet kullanımı, 17 saat oyun, 20 saat video oynatma süresi sunarken Micro-USB bağlantı noktasından 18W hızlı şarj ile şarj edilebiliyor.

 

Tasarım yönünde 171.30 mm boy, 77.25 mm en ve 9.1 mm kalınlığa sahip olan cihaz bu ölçüleri ile 212 gram ağırlığa ulaşıyor. Bu ağırlıkta aslan payını 6000 mAh kapasitesindeki batarya alıyor. Dış bölümde plastik malzeme tercih edilen telefonun suya ve toza dayanıklılık konusunda bir sertifikası bulunmuyor.

 

Telefonun arkasında biri ana kamera olarak diğeri ise yapay zekâ işlevlerinde kullanılmak üzere konumlandırılmış iki adet kamera, 4 LED’li flaş ve parmak izi okuyucusu yer alıyor. Ana kamera 13 MP çözünürlük sunarken f1.8 diyafram açıklığına sahip. Bu kamera ile yeterli ışık koşullarında sosyal medyada paylaşılabilecek fotoğraflar ve 1080p 30 fps videolar çekmek mümkün. Cihazın ön kamerası ise 8MP çözünürlük ile f 2.0 diyafram açıklığına sahip.

 

TECNO Pova 3

 

TECNO Pova 3, Pova serisinin gücünü temsil eden TECNO cep telefonu modeli olarak karşımıza çıkıyor. MediaTek Helio G88 yonga seti, Mali-G52 grafik işlemci ve 6 GB RAM konfigürasyonu cihazın performansı konusunda yeterli güveni sağlıyor. Buna ek olarak telefona yerleştirilen 7000 mAh kapasiteli dev batarya normal kullanımda iki günlük kullanım süresi vadederken USB Type-c bağlantısı üzerinden 33W ile hızlı şarj edilebiliyor. 

 

Telefonun 6.9 inç büyüklüğündeki IPS LCD paneli 1080X2460 piksel çözünürlük, 389 PPI piksel yoğunluğu ve 90 Hz yenileme hızı sunuyor. Bu değerlerle modelin büyük ekranı etkileyici video ve oyun performansı sunabiliyor.

 

Model kamera özellikleriyle de adından söz ettiriyor.  Cihazın arkasında 3 adet kamera yer alırken, ana kamera 50 MP çözünürlük ve f1.8 diyafram açıklığına sahip. Yapay zekâ ile desteklenen kamera ile düşük ışık koşullarında dahi etkileyici fotoğraflar çekmek mümkün. 

 

Video tarafında ise 2K çözünürlüğünde 30 fps kayıt yapılabiliyor. Cihazın ön kamerası da 8 MP çözünürlük ve f 2.0 diyafram açıklığı ile kaliteli selfie çekimleri vadediyor.

 

Bağlantı seçenekleri tarafında Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.0’a yer verilen cihazda 3.5 mm kulaklık girişi ve stereo çift hoparlör bulunuyor. Giriş seçeneği olarak yüz tanıma özelliğinin yanı sıra cihazın yan tarafına konumlandırılan parmak izi sensörünü kullanmak da mümkün.

 

Uygun fiyata üstün özellikler sunabilen TECNO Pova 3’e ya da diğer TECNO cep telefonu modellerinden birine sahip olmak telefondukkani.com.tr ile çok kolay! Distribütör garantisi, hızlı-ücretsiz kargo ve güvenli alışveriş avantajlarıyla siz de online mağazamızdan alışveriş yaparak bugün bir TECNO sahibi olabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı